Kes sa oled?

Kunagi mitu kuud tagasi oli koguduse jutluses esitatud selline küsimus. Kui keegi küsib näiteks seda minu käest, siis mina küll tõmbun ringkaitsesse ja mõtlen, mis küsimus see on. Ei ole nii keerulise olendi kohta, kui on imnimene,kerget vastust. Inimestele antakse hüüdnimesid. Keda kutsutakse Karuks, keda Väikemeheks, sõidab ringi Üksih Hunt, Pöialpoiss, Mundrimees, Tegia, Pelmeen, Kahekaardi Ants, Pornoarno, Tuuletallaja,Mürakaru, Karvane, Kiilakas, Hirmutis, Lõoke jne jne. Mind kutsutakse “Kirjanikuks”, Sest kui ma kümme aastat tagasi arvuti sain, siis igas parklas oli rooli peal arvuti ja kirjutasin midagi. Koduste jaoks olen Pets. Sugulased kutsuvad mind Onu Petsiks. Ameerikas olles naeravad, et näe, seal on sinu poed, mis sa ei käi nendes. Kui keegi arvab, et kedagi on lihtne iseloomustada, siis katsugu seda teha oma koduloomaga. Koer ei ole ainult laiskvorst, kui päeval magab. Samas võib sama koer olla pööraselt uudishimulik. Koerte kurjuse astmeid on ka erinevaid. Ei saa ka loomi üheselt iseloomustada.
Aga kuidas siis inimesed pastoreid kutsuvad. Olen kuulnud ka nende kohta hüüdnimesid. Kes on ehitaja. Kes on Töinaja, Keda kutsutakse Administraatoriks. Üht kutsuti Niiditõmbajaks. Ükt Haapsalu pastorit kutsuti Turistiks. Tean ühte ka, keda kutsuti “Söögipalvetajaks”. Sest ta oli parajalt paks ja talle meeldis pikki söögipalveid pidada. Ühte kutsuti Diplomeediks. Mitte diplomaadiks. Ühte pastorit kutsuti
Keemikuks. Sest ta oli keemia lõpetanud ja kasutas oma jutluses palju näiteid keemiast.
Muidugi oleks hea, kui inimene teaks ise, kes ta on. Paljud seostavad ennast ametiga. Kes on keevitaja, see saab endale selle nime külge. Toruluksepi on torujüri. Plekksepp on pleku. Korstapühkija saab ka oma nime tööga kaasa. Talupidaja on talumees. Tuletõrjuja on pritsimees. Muusik on ka muusik. Kunstsniku amet jääb ja ka külge. Arstile jääb nimi külge, olgu ta siis doktor või perearst. Ma arvan küll, et kui arst on ka kalamees, siis ika kutsutakse teda arstiks. Religioossed tiitlid jäävad külge ka. Näe, kirikuõpetaja tuleb või papp tuleb.
Kunagi läksin ühele kirikuõpetajale külla. Eriti asja ei olnud, niisama juttu ajama. Tema keevitas parasjagu autot. Nägu must ja tahmane. Tuleb naabrimees, kaks rajajuppi käes. “Kuule, ole nii hea ja keevita nad kokku.”
Mu tuttav kirikuõpetaja vastab: “Kurat, ma ei ole sibi, ma olen vaimulik”. Nii see on tihtipeale. Me näeme välja teistmoodi, kui me ise endast peame. Tore on ju, kui me arvame, et suurim identiteet meie jaoks on olla Jumala laps, või Jeesuse jünger. Aga teiste jaoks oleme ikka kas Sibi või Turist.

There are no comments on this post.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: