süda

Süda on rahvapärimuse ja muidu tavainimese mõtlemise järgi elu keskpunkt. Kui süda ei tuksu, oled kutu. Meditsiinis aga on inimene surnud kui aju on kutu. Ajusurm on tegelik surm. Aju aga peaaegu üldse ei tööta, kui vaatad midagi arvutist ja vaatad televiisorit. Ma ei tea täpselt, kas nutitelefoni vaadates on ka aju välja lülitunud. Vist ikka on. Aga kui vaatad inimesi ühistranspordis, siis enamus inimesi vaatavad sõidu ajal oma nutitelefoni. Aju aga ei ole surnud, vaid töötab ikka natukenegi.
Hiljuti kuulsin juttu, kuidas kirjeldati tammetõrust suureks tammeks saamist. Et ikka nii, et kui tõru ära ei sure, siis uut tamme ei tule. Tõru peab ikka olema korralikult maha maetud. Ma pole sellest kunagi aru saanud. Ei sure ükski viljatera ära ega tammetõru, kui ta maha matta. Kuskil pole nii palju elu, kui tammetõrus, või viljateras, kui ta sobivasse keskkonda satub. Ta lausa pakatab elust. Surmast on ikka asi väga kaugel.
Süda tegi mulle suvel tünga. Läks lõhkuma ja ei suutnud enam suurele ringile verd anda. Peale suutis.
Viidi siis mind ruttu haiglasse, mäletan, kuidas kõik, kes mu kanderaami vedasid, jooksid. Kiire oli. Siis pandi mind magama ja öeldi, et kui teadvusele tulen, on kõik korras. Panid mu südame seisma ja uuesti käima. Ei läinud kaua aega, kui süda vedas ka neerud järgi ja muud organid. Kõik oli nagu enne. Arstid nimetasid minuga juhtunut äkksurmaks.
Nüüd on sellest juba mitu kuud möödas. Põhjust, miks mind selline terviserike tabas, pole siiani leitud.
Aga elada on tore.

Advertisements

There are no comments on this post.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: